zdravé orechy

17 decembra, 2015  z kategórie Zdravé potraviny

 

 

Viete aké zdravé potraviny môžete používať na prípravu jedla? Áno, určite ich poznáte niekoľko tak ako ja. No keď som sa začítala do knihy Fitness recepty na chudnutie, pochopila som, že zďaleka neviem všetko. Vďaka Radovi Cabúkovi, otcovi myšlienky vytvorenia exkluzívneho receptára fitness receptov, môžete byť aj vy o veľký skok ďalej v snahe zdravšie žiť. Nedal dokopy len overené recepty. Podal úplný obraz o zdravých potravinách, ktoré odporúča používať.

A to je cieľom receptára – naučiť sa požívať zdravé potraviny. Autor vysvetľuje aj dôvod, no ten si prečítate sami.

Poďte trošičku nakuknúť medzi zdravé potraviny. Spomeniem veľmi stručne iba niektoré. Podrobnosti si môžete prečítať vo Fitness receptoch na chudnutie.

Zdravá múka

Gaštanová múka – vhodná pri bezlepkovej diéte, pretože neobsahuje glutén. Je všestranne použiteľná na pečenie, vysmážanie, obaľovanie.

Pohánková múka – odporúčaná pre vysoký obsah rutinu, ktorý posilňuje cievy. Vhodná je na pečenie.

Kokosová múka – je ľahko stráviteľná bezlepková múka, nezaťažuje trávenie, nespôsobuje plynatosť, je vhodná pre celiatikov.

Mandľová múka – čoraz populárnejšia náhrada bežnej múky v receptoch. Neobsahuje lepok a má oveľa nižšie množstvo sacharidov.

Zdravé mlieko

Kokosové mlieko – s jeho vyššou energetickou hodnotou si nemusíte robiť starosti. Je povolené pri chudnutí kvôli obsahu zdravotne pozitívnych látok. Tie zvyšujú silu zdravia a aj podporujú chudnutie. Kokosové mlieko je vhodné konzumovať 3 až 4 krát do týždňa, na raňajky alebo na desiatu. Tak si zabezpečíte dobré a zrýchlené trávenie a predídete mnohým vážnym ochoreniam. Chudnutie je s kokosovým mliekom jednoduchšie.

Mandľové mlieko – má vysokú nutričnú hodnotu a zároveň nižšiu kalorickú hodnotu. Zlepšuje trávenie, je vhodné pri chudnutí ale aj pri udržiavaní hmotnosti. Jeho zdravotný účinok je nesporný.

Zdravý olej a tuk

Kokosový olej – je rastlinný tuk, ktorý neobsahuje cholesterol. Energia z neho sa neukladá v tele ako tuk, preto z neho nepriberáme. Každodennou konzumáciou kokosového oleja povzbudzujete metabolizmus a s ním spojené rýchlejšie chudnutie. Má významný vplyv na naše zdravie, pôsobí preventívne proti senilite, srdcovo-cievnym ochoreniam a aj niektorým druhom rakoviny

Maslo 82% – základná zložka zdravého jedálnička. Tuk obsiahnutý v masle sa v tele neukladá, ale slúži ako zdroj „rýchlej“ energie.

Zdravé sladidlá

Stévia – rastlina 300x sladšia ako cukor, ale bez kalórií. Na rozdiel od cukru je vhodná aj pre diabetikov. Stévia pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi aj v pečeni a stimuluje činnosť pankreasu. Pomáha pri liečbe diabetu II. typu.

Javorový sirup – kanadská špecialita, 100% prírodné sladidlo, zdravá náhrada bieleho cukru. Je mimoriadne bohatý na minerálne látky, najmä vápnik a draslík. Obsahuje taktiež mangán, zinok, fosfor, železo a vitamíny skupiny B.

Agáve – prírodné nerafinované sladidlo, zaujímavá pre obsah minerálnych látok – horčík, železo, zinok, vápnik a o polovicu menšie množstvo kalórií ako cukor. Vďaka nízkemu glykemickému indexu nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rýchlo, ako cukor. Je zdrojom saponínov, ktoré majú protizápalové a antibakteriálne účinky.

Zdravé orechy

Pekanové orechy – sú zdravou pochúťkou, ktorá sa môže jesť v surovom stave alebo ako surovina pre prípravu chutného a zdravého jedla. Pekanové orechy sú bohatým zdrojom energie, obsahujú zdraviu prospešné živiny, minerálne látky, antioxidanty a vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre celkové zdravie.

Makadamové orechy – sú najtučnejšie a zároveň najdrahšie orechy. No obsahujú takzvaný „dobrý“ tuk, ktorý odstraňuje zlý tuk (vysoký cholesterol). Prečisťujú celý organizmus, podporujú trávenie, zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie, odstraňujú plynatosť.

Zdravé semená

Ľanové semienko – je potravina s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok. Vitamín E z ľanového semena má formu gama, ktorá je veľmi účinná v prevencii rakoviny (prostata, prsník). Ľanové semeno má na ľudský organizmus množstvo ďalších pozitívnych účinkov.

Chia semienka – sú okrem iného vynikajúcim zdrojom vlákniny. Poskytujú veľa energie a podporujú výkonnosť. Majú pozitívny vplyv na znižovanie krvného tlaku a regulujú úroveň krvnej glukózy. Jej pomalé a pozvoľné uvoľňovanie umožňuje telu dlhšie sa cítiť energicky a sýto. Takisto potláčajú chuť na sladké a jednoduché sacharidy. Pomáhajú tak udržiavať štíhlu líniu.

Toľko veľmi stručné a určite nie úplné nahliadnutie do výnimočných a ucelených informácií, ktoré na vás čakajú vo Fitness receptoch na chudnutie.

Získať fitness receptár na chudnutie tu >>.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>