0 komentárov

losos

10 decembra, 2015  z kategórie Zdravé potraviny

Losos je druh ryby nachádzajúci sa ako v riekach tak aj v moriach, v závislosti od fáz vývoja. Je typický červeno-oranžovou farbou mäsa. Označuje sa ako za najzdravšie rybie mäso.  Vplyv jeho priaznivých účinkov na zdravie človeka je naozaj široký a aj potrebný k správnemu fungovaniu tela.

Losos, ako aj iné ryby, sú bohaté na veľké množstvo omega-3 mastných kyselín. Nedávne štúdie zistili, že losos taktiež obsahuje malé bioaktívne molekuly peptidov (tzv. bioaktívne peptidy), ktoré vyživujú kĺbovú chrupavku, podporujú činnosť inzulínu, kontrolujú a zabraňujú vzniku zápalov v tráviacom trakte.

Jeden  bioaktívny peptid, ktorému sa venovala pozornosť počas výskumu, sa nazýva kalcitón. Patrí do skupiny dôležitých hormónov produkovaných štítnou žľazou. Reguluje hladinu kolagénov a minerálov v kostiach.

Losos je dokonalou kombináciou troch najdôležitejších výživových látok potrebných pre zdravý vývoj kostí a celého tela. Obsahuje vitamíny skupiny B; najmä B6 ( prevencia proti rakovine hrubého čreva) B12 ( priaznivo vplýva na fungovanie celého nervového systému) a B3. Losos obsahuje pre život nevyhnutné minerálne látky – selén. Príjem selénu vo vyšších dávkach znižuje riziko zápalu kĺbov a taktiež je prevenciou niektorých typov rakoviny. Jód zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy, ale pomáha aj spáliť prebytočný tuk a posilňuje telesné aj mentálne zdravie.

Konzumáciou lososa (rýb) sa znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov: infarkt myokardu, srdcová arytmia, vysoký krvný tlak. Losos je veľmi výnimočná ryba, jej mäso netreba konzumovať v nadmerných množstvách. Už malý kúsok lososa stačí na doplnenie cenných látok do organizmu. Losos sa často odporúča aj v prípade diét, kde nahradí časť z dennej dávky “dobrého“ cholesterolu, ktorý chráni srdce pred vznikom srdcových ochorení.

Losos s feniklom a karotkou

170g lososa

2 nakrájané mrkvy

1 šalotka

1 fenikel

¼ šálky bieleho vína

1 nakrájaná citrón – kolieska

himalájska soľ

korenie

Rúru si predhrejeme na 200 stupňov. V menšej zapekacej mise, si zmiešame nakrájanú mrkvu, šalotku, fenikel nakrájaný na mesiačiky a biele víno. Filety lososa posypene soľou, čierným korením a poukládame plátky citróna. Tie potom uložíme na zmes v zapekacej mise, ktorú zakryjeme alobalom a pečieme 30-35 minút. Podľa chuti môžeme posypať feniklovou vňaťou.

 

Grilovaný losos v pomarančovej maridnáde s rozmarínom

170g  lososa

1/2 ČL soli

¼ ČL  ​​čierneho korenia

2 PL nakrájanej šalotky

1/4 šálky suchého bieleho vína

1/2 ČL nasekaného čerstvého rozmarínu

3/4 šálky čerstvého pomarančového džúsu  (cca 2 pomaranče)

1 PL javorového sirupu

olivový olej na potretie

Filety lososa rvnomerne posypeme soľou a korením. Pripravíme si panvicu, ktorú rozohrejeme na stredne-vysokej teplote a potrieme ju olivovým olejom. Filety prudko orestujeme na panvici asi tak 2 minúty. Potom filety vyberieme. Vezmeme si ďalšiu panvicu, ktorú si opať predhrejeme a potrieme olivovým olejom. Pridáme najemno nakrájanú šalotku a restujeme 30 sekúnd, pridáme suché biele víno a rozmarín. Zmes miešame a varíme pokiaľ sa víno takmer nezredukuje. Tak pridávame šťavu z pomarančov, alebo džús a javorový sirup. Túto zmes varíme asi 1 minútu do ktorej poukladáme filety lososa a varíme pokiaľ losos nezmäkne.Môžete podávať so zeleninovým šalátom , alebo fazuľovými strukmi.

 

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>