dravé oleje

16 decembra, 2015  z kategórie Zdravé potraviny

 

 

Pred časom sme písali o kokosovom oleji a jeho priaznivých účinkoch na náš organizmus. Ďalšie zdravé oleje, s ktorými sa môžete stretnúť, si popíšeme v tomto článku. Možno ani neviete, aké priaznivé účinky majú na náš organizmus. Tieto oleje obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré naše telo potrebuje pre kvalitné fungovanie.

Tekvicový olej

Tekvicový olej veľmi priaznivo ovplyvňuje predovšetkým močové cesty a reprodukčné orgány. Mastné kyseliny a rastlinné steroly nachádzajúce sa v tekvicovom oleji, môžu viesť k lepšej funkcii močového mechúra a močovej trubice, a tým dochádza k úľave pri ochorení benígnej hyperplazii prostaty. Živiny v tekvicovom oleji ovplyvňujú tvorbu obličkových kameňov, pretože dochádza k prirodzenému znižovaniu hladiny látok podporujúcich tvorbu kameňov. Tekvicový olej, má vďaka esenciálnym mastným kyselinám a rôznym antioxidantom priaznivý vplyv na artritídu. Antioxidanty do forme vitamínu A a E, sú veľmi dobrým hydratačným prvkom pri udržiavaní zdravej pokožky. Esenciálne mastné kyseliny, bohatý obsah antioxidantov a synergické účinky ďalších minoritných zložiek sú dôvodom, prečo niektorí ľudia cítili zlepšenie zdravotného stavu po konzumácii tekvicového oleja a tekvicových semien. Zaujímavým zistením počas štúdií bolo, že tekvicový olej môže pomôcť pri infekčnom ochorení spôsobenom pásomnicou.

Dávkovanie užívania tekvicového oleja ako prevencia proti rôznym ochoreniam sú 2ČL jeden krát denne.

Dávkovanie užívania tekvicového oleja ako lieku sú 2 PL jeden krát denne

Tekvicový olej môžete užívať vnútorne, ale môžete ho použiť aj na vlasy a pokožku.

Makový olej

Mak bol veľmi využívanou potravinou našich predkov. Využívali sa nie len výlisky z makových semien, ale aj samotné semeno. Mak obsahuje množstvo chemických zlúčenín rastlinného pôvodu, ktoré sú výrazným antioxidantom a predchádzajú rôznym ochoreniam. Semená sú obzvlášť bohaté na kyselinu olejovú a kyselinu linolovú. Kyselina olejová, je mono-nenasýtená mastná kyselina, ktorá pomáha znižovať LDL (zlý) cholesterol a zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol v krvi. Makový olej upokojuje nervovú sústavu, tlmí bolesť hlavy a uvoľňuje kŕče.

Vonkajší obal makového semena je taktiež veľmi dobrým zdrojom vlákniny ( 100g surového semena poskytne 19,5g alebo 51% odporúčanej dennej dávky vlákniny). Uvedené množstvo vlákniny absorbuje dostatočné množstvo vody na to, aby uľahčoval vyprázdňovanie tráviacemu traktu. Mak obsahuje veľmi veľa minerálov ako železo, meď, vápnik, draslík, mangán, zinok a horčík.

Dávkovanie pri osteoporóze, anémii, reume a neuropatii je 1 PL dva krát denne.

Pri bolestiach svalov a kĺbov sa olej nanáša na postihnuté miesto podľa potreby.

Ľanový olej

Ľanový olej je vyrobený zo semien ľanu. Je to najstaršia plodina pestovaná na zemi. Ľan mal v minulosti bohaté využitie, preto jeho pestovanie bolo rozšírené do rôznych častí sveta. Poznáme dva druhy ľanových semien – hnedé a žlté. Ľanový olej má veľa pozitívnych účinkov na organizmus. Uvedieme tie najdôležitejšie.

Ľanový olej ako aj ľanové semienka môžu mať mierne preháňavé účinky. Ľudia trpiaci problémami s vyprázdňovaním môžu použiť olej alebo semienka do rôznych šalátov, smoothie a inde. Pitie ľanového oleja pomáha taktiež pri hormonálnej nerovnováhe hlavne u žien. Priaznivý vplyv na hormonálnu sústavu je kvôli tomu, že ľanový olej je skvelým zdrojom lignanov (živín), ktoré sú podobné estrogénu. Ľan je známy tým, že podporuje krvácanie. Nemali by ho užívať ľudia trpiaci poruchami zrážanlivosti krvi. Taktiež ak sa chystáte na chirurgický zákrok, je dobré vynechať ľanový olej najmenej 2 týždne pred zákrokom.

Dávkovanie je 1 ČL denne.

Olej z pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky má rôzne pomenovania v závislosti od oblasti v ktorej sa nachádza. Vedecky sa nazýva Sylibmom marium a je to každoročne kvitnúca rastlina s červenkasto-fialovými kvetmi. Semeno pestreca mariánskeho obsahuje vysokú koncentráciu unikátnej látky sylimarín, ktorý je hlavne v jeho extrakte. Extrakt obsahuje taktiež rôzne mastné kyseliny. Najčastejšie využitie extraktu pestreca mariánskeho je ako detoxikačné činidlo. Pestrec mariánsky napomáha k správnej funkcii pečene a čisteniu lymfatického systému. Užívanie extraktu urýchľuje proces hojenia a regenerácie pečene. Štúdie ukázali, že extrakt z pestreca mariánskeho, môže mať inhibičné účinky na rast rakovinových buniek a tak zabrániť karcinogénnemu bujneniu pri ochoreniach prostaty, prsníka a krčka maternice. Nová oblasť výskumu uvádza, že pomocou extraktu pestreca mariánskeho, je možné stimulovať kognitívne schopnosti . Účinne spomaľuje nástup demencie a Alzheimerovej choroby.

Dávkovanie je 1ČL 3 krát denne.

Konopný olej

Konopný olej je najviac vyvážený pre ľudskú výživu a je ľahko stráviteľný. Konopný olej môže človeku poskytnúť všetky základné mastné kyseliny, pretože obsahuje 80% EFA olejov ( EFA oleje – mastné kyseliny „dobré tuky“ potrebné k dobrému fungovaniu organizmu a podporujúce imunitný systém). Výskumy ukázali, že tento olej bol kedysi súčasťou celosvetového príjmu potravy, pretože konope bolo jednou z prvých pestovaných plodín. Konopné semená sú bohaté na zdroj LA (Omega6) a LNA (Omega3). LNA v konopnom oleji pomáhajú pri rýchlejšom hojení rán, zvyšujú vitalitu, prinášajú pocit vnútorného pokoja, znižujú zápal, zlepšujú imunitné funkcie, znižujú predmenštruačný syndróm a zlepšujú vývoj mozgu u detí. LA vytvárajú v tele dostatok energie, pomáhajú k prenosu kyslíka, dochádza k tvorbe prostaglandínu (udržiavanie kardiovaskulárneho systému), prevencia proti alergiám a pomáha v boji proti infekciám. Konopný olej podporuje redukciu hmotnosti a jej udržiavanie.

Dávkovanie pri prevencii proti ochoreniam je 1PL raz denne pridaním do jedla

Dávkovanie ako lieku sú 2PL raz denne pridaním do jedla.

Dávkovanie u detí podľa odporúčania ošetrujúceho lekára.

 

Tieto zdravé oleje sú použité aj v receptoch, ktoré sú v elektronickej knihe Fitness recepty na chudnutie.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>