mandle

16 decembra, 2015  z kategórie Zdravé potraviny

 

Mandle majú vysoký obsah mononasýtených tukov, ktoré sú pre organizmus rovnako prospešné ako aj olivový olej. Podľa štúdií pôsobia mandle veľmi blahodarne na kardiovaskulárny systém, pretože znižujú riziko srdcových chorôb o 45%. Navyše pomáhajú k znižovaniu cholesterolu a majú antioxidačné účinky vďaka vitamínu E, ktorý sa v mandliach nachádza. Konzumácia mandlí po jedle prispieva k znižovaniu glykemického indexu a tým aj udržaním optimálnej hladiny cukru v krvi. Pomáhajú pri vyprázdňovaní a sú aj prevenciou rakoviny hrubého čreva.

Mandle, ktoré nachádzame v pevnej škrupinke sú semenom ovocného stromu, rastúcom na mandľovníku. Je to stredne veľký strom, ktorý má voňavé ružové a biele kvety. Plodom tohto stromu nie je orech, ako sa každý domnieva, ale kôstkovica podobne ako broskyňa alebo marhuľa. Najväčším producentom mandlí na svete , až  80% zastúpenie, je štát Kalifornia.

Prečo mandľová múka?

Mandľová múka je veľmi výživná, ľahko stráviteľná a taktiež dostupná. Pre tých, ktorí musia sledovať glykemický index, je mandľová múka veľmi dobrou voľbou. Má vysoký podiel bielkovín, nízky obsah sacharidov a cukru. Na rozdiel od iných alternatív pšeničnej múky, je mandľová múka vláčna a chutná. V porovnaní s  bezlepkovými múkami  je mandľová múka lepšia, pretože je veľmi chutná, výživná a jej použitie je veľmi jednoduché. Najlepšie je používať mandľovú múku z blanšírovaných mandlí.

Kde použiť mandľovú múku?

S mandľovou múkou sa veľmi dobre pracuje. Môžete ju použiť na pečenie tort, mafin, palaciniek alebo rôznych sušienok. Kedy nie je dobré použiť mandľovú múku? Mandľová múka je nevhodná na pečenie chleba a všetkých kysnutých pokrmov. Také recepty ani neskúšajte, výsledkom by ste boli sklamaná.

Skladovanie mandľovej múky

Mandľovú múku si uložte do dobre uzatvárateľnej nádoby, ktorú si necháte uloženú v skrinke a zvyšnú mandľovú múku uložte do mrazničky. V mrazničke sa predĺži trvanlivosť mandľovej múky až o 6 mesiacov.

Sezamové sušienky z mandľovej múky

3 šálky mandľovej múky

2 ČJ himalájskej soli

1 šálka sezamových semienok

2 veľké vajcia (vyšľahať do peny)

2 lyžice hroznového alebo olivového oleja

Vo veľkej mise si zmiešame mandľovú múku, soľ, sezamové semienka, olej a do peny vyšľahané vajíčka. Všetky ingrediencie sa musia spojiť do hladkého cesta. Cesto necháme chvíľu odpočívať v chladničke a rozdelíme si ho na dve časti. Každú časť rozvaľkáme na tenko a nakrájame na sušienky vo veľkosti 40×40 mm. Pečieme do zlatista 10-12 minút pri teplote 180 stupňov.

Lievance z mandľovej múky

3 veľké vajcia

1 PL vody

1 PL vanilkový extrakt

2 PL sirup z agáve alebo med

1 ½ šálky mandľovej múky

¼ ČL himalájskej soli

¼ ČJ jedlej sódy

kokosový olej na varenie

Vo veľkej mise si vyšľaháme vajíčka, vodu, vanilkový extrakt a sirup agáve. Pridáme mandľovú múku, soľ, jedlú sódu a miešame pokiaľ sa nám všetky ingrediencie nespoja. Pripravíme si panvicu na lievance, ktorú vytrieme kokosovým olejom a do každej jamky dáme kopcovitú lyžicu cesta. Ak sa budú tvoriť bublinky cez ktoré bude vidieť spodnú časť lievanca, obrátime lievanec na druhú stranu. Ak nemáte panvicu na lievance, môžete použiť klasickú panvicu.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>