kokosový olej pri izbovej teplote

10 decembra, 2015  z kategórie Zdravé potraviny

 

Kokosový olej má veľa pozitívnych účinkov na naše telo. Priaznivo ovplyvňuje kvalitu a rast vlasov, zlepšuje trávenie a imunitný systém. Aby sme lepšie pochopili vplyv kokosového oleja na náš organizmus, potrebujeme sa bližšie pozrieť na jeho zloženie a oblasti, kde môžeme vidieť spomínané účinky.

 

Kokosový olej je z 90% tvorený nasýtenými mastnými kyselinami. Áno, znie to hrozivo, ale nie je to tak, ako si práve myslíte. Hneď si vysvetlíme, prečo sú mastné kyseliny nachádzajúce sa v kokosovom oleji zdravé, aj napriek tomu, že z odborného hľadiska by to tak nemalo byť. Mastné kyseliny ktoré obsahuje kokosový olej sú triglyceridy so stredne dlhými reťazcami, čo znamená, že tieto kyseliny pôsobia na metabolizmus človeka odlišne a to tak, že sú rýchlym zdrojom energie.

 

Kokosový olej obsahuje zdravé mastné kyseliny, napríklad kyselinu laurovú, ktorá má až 40% zastúpenie. Priaznivo pôsobí v boji proti chorobám a vírusom. Ďalšími kyselinami pôsobiacimi v organizme ako antimikrobiálne činidlo, sú kyselina kaprylová, hyselina hexánová a kyselina myristová.

Ako sme už spomínali vyššie, kokosový olej má niekoľko využití a množstvo priaznivých účinkov. Uvedieme tie najdôležitejšie, ktoré môžu predchádzať ochoreniam ako aj možnosť podpornej liečby.

Kokosový olej a chudnutie

Strata hmotnosti je ďalším sprievodným javom počas užívania kokosového oleja. Stredne dlhé reťazce mastných kyselín prispievajú k zdravému fungovaniu štítnej žľazy a celého endokrinného systému. Kokosový olej taktiež zvyšuje bazálnu telesnú teplotu. Bazálny metabolizmus alebo teplota, je základná spotreba energie, pre fungovanie ľudského tela. To znamená, že užívaním kokosového oleja sa táto teplota zvyšuje a tým sa zvyšuje aj samotná spotreba energie, pretože kokosový olej je ľahko stráviteľný. Skoršie štúdie uvádzajú, že MCT (tuky so stredne dlhým reťazcom) oxidujú v pečeni ľahšie, ako LCT (tuky s dlhým reťazcom – margaríny, majonézy, stužené tuky).  Dochádza k menšej záťaži pankreasu, páleniu väčšieho množstva energie a úbytku hmotnosti. Kontrolu nad kilogramami, vám zabezpečí pravidelné používanie MCT ako náhrada za LCT. Z tohto dôvodu, ľudia žijúci v tropických oblastiach netrpia nadváhou a obezitou, pretože kokosový olej je každodennou súčasťou ich jedálneho lístka.

Kokosový olej pri  srdcových ochoreniach

Kyselina laurová, ktorá sa nachádza v kokosovom tuku, aktívne pomáha pri prevencii srdcovo-cievnych ťažkostí. Dochádza k znižovaniu hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Následne cievy a tepny nie sú zaťažované „zlým“ LDL cholesterolom, ktorý spôsobuje ich poškodenie.

Kokosový olej a imunita

Kokosový olej posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje antimikrobiálne lipidy, kyselinu laurovu, kyselinu kaprylovú a ďalšie, ktoré majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Kyselinu laurinovu premieňa ľudské telo na monolaurin, ktorý chráni organizmus pred vírusmi a baktériami spôsobujúce ochorenia ako herpes, chrípka, hepatitída, infekcie hrdla atď.

Kokosovy olej a trávenie

Kokosový olej pomáha k zlepšeniu tráviaceho systému a tým zabraňuje rôznym ťažkostiam, ako aj problémom súvisiacich so syndrómom dráždivého čreva. Nasýtené tuky prítomné v kokosovom oleji majú ,už spomínané, antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť tráviaci trakt pred baktériami, plesňami a parazitmi. Kokosový olej taktiež prispieva k absorpcii iných živín, ako sú vitamíny, minerálne látky a aminokyseliny.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>